گروه مهندسی سوراسل
خانه / اینورتر خورشیدی

اینورتر خورشیدی

اینورتر خورشیدی نقش مهمی در سیستم انرژی خورشیدی بازی می کند و اغلب به عنوان مغز یک پروژه شناخته می شود، همانطور که می دانید انرژی الکتریکی (ولتاژ و جریان) تولید شده توسط پنل های خورشیدی بصورت DC  (مستقیم)  است ؛ برای تبدیل این انرژی به انرژی الکتریکی قابل تزریق به شبکه برق یا همان ولتاژ و جریان متناوب ( AC)  به اینورتر خورشیدی نیاز است .

پنل های خورشیدی دارای خروجی DC هستند كه با استفاده از اینورتر خورشیدی این توان تبدیل به AC می‌شود. لازم به ذکر است که طول عمر اینورتر خورشیدی بالای 10 سال می باشد.

انواع اینورترها از نظر شکل موج تولیدی کدام است؟

اینورترها از نظرشكل موج خروجیشان به سه نوع تقسیم می‌شوند:

  • موج مربعی

ارزان ترین و در عین حال بدترین نوع اینورترها می باشد. موج مربعی یک موج نامناسب و کم صلاحیت برای بیشتر وسایل الکتریکی است.

  • سینوسی اصلاح شده

شاید اقتصادی ترین و معمول ترین اینورتر این نوع باشد. شکل موج متناوب تولیدی از این نوع اینورتر مابین شکل موج مربعی کامل و شکل موج سینوسی خالص قرار می گیرد. این نوع اینورترها بنام اینورتر شبه سینوسی هم میتوان نام برد. قیمت پایین از مزیت های این نوع اینورترها می باشد. 

  • سینوسی خالص

این اینورتر یک موج سینوسی کامل یا خالص تولید می کند. به حدی که در بعضی از اینورترها حتی یک موج سینوسی بهتر از برق شهر تولید می کند. این اینورتر قادر به راه اندازی تمامی وسایل الکتریکی در حد توان خود می باشد اما قیمت این اینورتر گران است. پس می توان گفت بهترین نوع اینورتر، اینورتر سینوسی خالص می باشد.

انواع اینورترهای خورشیدی کدام اند؟

انواع اینورترها از نظر فاز تبدیل به دو نوع عمده تك فاز و سه فاز تقسیم بندی می‌شوند وبه طورکلی به دو دسته اینورترهای متصل به شبکه و اینورترهای جدا از شبکه تقسیم بندی می شوند.

  • اینورتر خورشیدی متصل به شبکه

در این نوع اینورترها، برق تولیدی از پنل خورشیدی به طور مستقیم به اینورتر وارد می شود.

  • اینورتر جدا از شبکه

در نوع جدا از شبکه، اینورتر برق ذخیره شده در باتری را از 12 ولت مسیقیم (DC) به 220 ولت متناوب (AC) تبدیل می کند تا مناسب برای استفاده در وسایل برقی خانه شود.

پارامترهای انتخاب اینورتر خورشیدی کدام است؟

برای انتخاب اینورترهای خورشیدی دو پارامتر بسیار مهم است

  • ولتاژ وروردی به اینورتر
  • توان خروجی از اینورتر

ولتاژ وروردی به اینورتر جدا از شبکه مربوط به ولتاژ باتری و در نوع متصل به شبکه مربوط به ولتاژ پنل می باشد و توان خروجی از اینورتر هم مربوط است به حداکثر توانی که برای آن سیستم طراحی شده است. این توان برای سیستم های متصل به شبکه اط 200 وات تا 300 وات می باشد.

باتری خورشیدی-باطری خورشیدی